Jak vybrat správnou autosedačku

Cestování s dětmi v autě je běžnou záležitostí a většina miminek jízdu v autě milují. Drncání a zvuk motoru je uspává. Ať už cestujeme s dětmi pravidelně nebo jen občas vyrážíme na krátké výlety, vždy musíme myslet na jejich bezpečnost a pohodlí.

autosedacka
Je zbytečné psát, že bez autosedačky nikdy nevyjíždíme. Ale jak autosedačku vybrat?

Hlavním ukazatelem při výběru autosedačky je váha a výška dítěte. Pro dítě od jeho narození až po školní věk vystřídáte až čtyři typy sedaček. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat blíže.

  • autosedačky pro 0 - 13 kg (0 - 12 měsíců)

Od narození do přibližně 1 roku věku jsou určeny autosedačky tzv. vajíčka. Dítě je v této sedačce přepravováno v pololeže. Autosedačka se v automobilu upevňuje proti směru jízdy. Má vlastní pásy. Tuto autosedačku můžete používat do té doby, než z ní dítě začne vyrůstat, to znamená, že mu nesmí přečnívat hlavička.  

  • autosedačky pro 9 - 18 kg (1 - 4 roky)

V této skupině najdete robustní autosedačky, pro děti, které už samy sedí. Autosedačky jsou pohodlné a některé je možné polohovat. Autosedačka má vlastní pásy pro bezpečné upevnění dítěte.

  • autosedačky pro 15 - 36 kg (4 - 11 let)

V této váhové kategorii máte na výběr mezi sedačkou nebo podsedákem. Sedačka nemá vlastní popruhy, dítě je zajištěno pásy vozidla. Postranní části sedačky chrání před bočním nárazem. U tohoto typu sedačky dejte pozor, zda bezpečností pásy nevedou pod krkem dítěte. Dítěti by při nárazu hrozilo udušení. V tomto případě zůstaňte ještě u předchozího typu autosedačky. Pro dítě v tomto váhovém rozmezí můžete pořídit i podsedák, jehož výhodou je nízká hmotnost a snadné přemístění z jednoho vozidla do druhého. Z hlediska bezpečnosti je na tom však hůře. Podsedák volte pro větší děti od cca 6 let.

Děti musí být přepravovány v autosedačkách, dokud nedosáhnou výšky 150 cm!

Jak zajistíte vašim dětem ještě větší bezpečí?

Sílu nárazu v případě nehody dokážou výrazně redukovat autosedačky s bezpečnostním pultem. Příkladem je autosedačka CYBEX JUNO 2-FIX 2016, která vyhrála test evropského automobilového klubu ADAC. Další možností, jak přepravovat vaše dítě ještě o něco bezpečněji, je systém upevnění ISOFIX, který zvyšuje stabilitu autosedačky. Sedačka se pak na sedadlo upevňuje snadným nacvaknutím.

V naší nabídce naleznete sedačky vhodné pro děti od 9 do 36 kg, což odpovídá přibližně 1 až 11 rokům věku dítěte. Sedačky lze přizpůsobit a autosedačka tak roste spolu s dítětem. Například autosedačku CYBEX PALLAS může vaše dítě používat až 11 let.

Pokud máte v plánu autosedačku objednávat v internetovém obchodě, určitě je dobré předem vyzkoušet, zda bude vašemu dítěti vyhovovat. To můžete provést v kamenné prodejně nebo možná vaši vybranou autosedačku vlastní vaši přátelé a k vyzkoušení vám ji půjčí. Při cestě autem je bezpečnost vašeho dítěte na prvním místě, proto nic nepodceňte. Dobrým zdrojem informací jsou stránky IBESIP, kde se dočtete, jak správně autosedačku používat a jak se vyvarovat chybám, které mohou být osudné.


Přečtěte si také článek Seznam věcí do porodnice anebo co je opravdu potřeba.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit