Jak vybrat správnou autosedačku

Cestování s dětmi v autě je běžnou záležitostí a většina miminek jízdu v autě milují. Drncání a zvuk motoru je uspává. Ať už cestujeme s dětmi pravidelně nebo jen občas vyrážíme na krátké výlety, vždy musíme myslet na jejich bezpečnost a pohodlí.

autosedacka
Je zbytečné psát, že bez autosedačky nikdy nevyjíždíme. Ale jak autosedačku vybrat?

Hlavním ukazatelem při výběru autosedačky je váha a výška dítěte. Pro dítě od jeho narození až po školní věk vystřídáte až čtyři typy sedaček. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat blíže.

  • autosedačky pro 0 - 13 kg (0 - 12 měsíců)

Od narození do přibližně 1 roku věku jsou určeny autosedačky tzv. vajíčka. Dítě je v této sedačce přepravováno v pololeže. Autosedačka se v automobilu upevňuje proti směru jízdy. Má vlastní pásy. Tuto autosedačku můžete používat do té doby, než z ní dítě začne vyrůstat, to znamená, že mu nesmí přečnívat hlavička.  

  • autosedačky pro 9 - 18 kg (1 - 4 roky)

V této skupině najdete robustní autosedačky, pro děti, které už samy sedí. Autosedačky jsou pohodlné a některé je možné polohovat. Autosedačka má vlastní pásy pro bezpečné upevnění dítěte.

  • autosedačky pro 15 - 36 kg (4 - 11 let)

V této váhové kategorii máte na výběr mezi sedačkou nebo podsedákem. Sedačka nemá vlastní popruhy, dítě je zajištěno pásy vozidla. Postranní části sedačky chrání před bočním nárazem. U tohoto typu sedačky dejte pozor, zda bezpečností pásy nevedou pod krkem dítěte. Dítěti by při nárazu hrozilo udušení. V tomto případě zůstaňte ještě u předchozího typu autosedačky. Pro dítě v tomto váhovém rozmezí můžete pořídit i podsedák, jehož výhodou je nízká hmotnost a snadné přemístění z jednoho vozidla do druhého. Z hlediska bezpečnosti je na tom však hůře. Podsedák volte pro větší děti od cca 6 let.

Děti musí být přepravovány v autosedačkách, dokud nedosáhnou výšky 150 cm!

Jak zajistíte vašim dětem ještě větší bezpečí?

Sílu nárazu v případě nehody dokážou výrazně redukovat autosedačky s bezpečnostním pultem. Příkladem je autosedačka CYBEX JUNO 2-FIX 2016, která vyhrála test evropského automobilového klubu ADAC. Další možností, jak přepravovat vaše dítě ještě o něco bezpečněji, je systém upevnění ISOFIX, který zvyšuje stabilitu autosedačky. Sedačka se pak na sedadlo upevňuje snadným nacvaknutím.

V naší nabídce naleznete sedačky vhodné pro děti od 9 do 36 kg, což odpovídá přibližně 1 až 11 rokům věku dítěte. Sedačky lze přizpůsobit a autosedačka tak roste spolu s dítětem. Například autosedačku CYBEX PALLAS může vaše dítě používat až 11 let.

Pokud máte v plánu autosedačku objednávat v internetovém obchodě, určitě je dobré předem vyzkoušet, zda bude vašemu dítěti vyhovovat. To můžete provést v kamenné prodejně nebo možná vaši vybranou autosedačku vlastní vaši přátelé a k vyzkoušení vám ji půjčí. Při cestě autem je bezpečnost vašeho dítěte na prvním místě, proto nic nepodceňte. Dobrým zdrojem informací jsou stránky IBESIP, kde se dočtete, jak správně autosedačku používat a jak se vyvarovat chybám, které mohou být osudné.


Přečtěte si také článek Seznam věcí do porodnice anebo co je opravdu potřeba.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení