5 tipů pro snadné koupání miminka

Miminka koupání milují.  Teplá voda je lehce nadnáší a připomíná jim pobyt v maminčině bříšku. Zároveň si budují pocit důvěry k tomu, kdo je při koupání drží.  A jak často vlastně miminko koupat? Dřívější doporučení, koupat každý den, už nyní neplatí. Časté koupání vysušuje pokožku, která pak může být náchylnější k olupování, vyrážkám nebo exému. Frekvence koupání závisí na počasí. V chladnějších měsících stačí koupat každý druhý nebo třetí den. V letních vedrech, kdy se dítě snadno zapotí, ho umyjte častěji.

Jak si koupání co nejvíce usnadnit?

1. Pořiďte praktickou vaničku

Doporučujeme pořídit dětskou vaničku, která je dostatečně velká a má odkládací prostor pro dětský šampón a další potřeby. Někdo vám možná namítne, že ke koupání stačí vana, ale není tomu tak. Vaničku udržíte lépe hygienicky čistou, s miminkem se vám bude lépe manipulovat, můžete lépe kontrolovat teplotu vody a také ušetříte náklady za vodu. Pokud máte problémy se zády, potřebujete při koupání stát a nemáte vaničku na co položit, pořiďte si pod vaničku stojan.

2. Větší bezpečnost zajistí lehátko do vaničky

Jestli potřebujete mít při koupání volnější ruce nebo koupe tatínek, který si není jistý tím, jak miminko bezpečně držet, kupte lehátko do vaničky. Díky lehátku si budete jistí, že hlavička miminka zůstane nad vodou. Lehátko skvěle využijete i ve velké vaně, když budete chtít dítě jen rychle osprchovat.

3. Nezapomeňte zkontrolovat teplotu vody

Kůže miminka je velmi citlivá, proto před ponořením miminka do vaničky vždy zkontrolujte teplotu vody. Ideální teplota ke koupání je 36 - 38 stupňů.

4. Připravte si osušku

"Jé, zase jsem si nenachystala osušku!" Důležité pravidlo při koupání - nezapomeňte si nachystat a rozprostřít osušku, ještě než se do koupání pustíte. Běhat s mokrým dítětem po bytě není úplně ideální.

5. Miminko sušte na přebalovací podložce

Už jsme si řekli o osušce, ale kam s ní? Nejlépe na měkkou a omyvatelnou přebalovací podložku s vyvýšenými okraji. Budete mít jistotu, že se vám z ní při natahování pro dětský olej miminko neskutálí. Nikdy nenechávejte miminko na přebalovací podložce bez dozoru.

A to je vše. Přejeme při koupání mnoho zábavy a příjemných pocitů. Všechny potřeby pro koupání najdete v našem internetovém obchodě v kategorii Koupání a hygiena.

 
Přečtěte si také článek Tabulka psychomotorického vývoje.