8 vyzkoušených triků, jak naučit dítě na nočník

Věk, kdy se má dítě zbavit plenek a začít používat nočník nebo rovnou záchod, je u každého jiný. Přesto je pro většinu rodičů nočník důležité téma a neodpustí si srovnávání s ostatními. Z učení na nočník se stává závod s ostatními maminkami a jejich dětmi, které už plínku nemají. Podstatným momentem, kdy už by dítě mělo na plínky zcela zapomenout, je nástup do mateřské školy, protože tam dítě s plínkou nevezmou. Zde je pár rad, jak dosáhnout kýženého cíle a zachovat si klidnou hlavu. Protože poznámky "Ale, ale, co ta plínka? To můj Honzíček chodí od roku a půl na nočník!" nebo "Vy ještě máte plínky? Kolik vám je?"  nejsou příjemné žádnému rodiči.

  • Začněte s nácvikem až v době, kdy dítě chápe, co se od něj čeká

 
Je nutné si přiznat a smířit se s tím, že každé dítě je jiné, některé dospívá později a značný rozdíl je i mezi holčičkami a chlapečky. Jsou děti, které chápou, co se po nich chce, už v roce a půl, a jiné se zbaví plínek těsně před nástupem do školky ve třech letech. Postupně zkoušejte dítěti navrhovat, jestli nechce zkusit jít na nočník, vyhodnocujte jeho reakce a pokud uvidíte zájem, začněte s učením.

  • Udělejte z chození na nočník zvyk

 
Vytvořte si denní plán, kdy budete dítě dávat na nočník a ten dodržujte. Dítě si následně z pravidelného chození na nočník udělá návyk a přijde mu to samozřejmé. Do denního plánu by měly patřit okamžiky po probuzení a před spaním, nebo po jídle či před procházkou.

  • Udělejte z chození na nočníku hru


Pořiďte si hrací nočník nebo sami dítěti zazpívejte, když se na nočník vyčůrá. Dítě můžete zaujmout také závoděním. Nechte dítě odstartovat běh na nočník/záchod, při kterém bohužel vždy prohrajete. Dítě bude mít veselý zážitek a pobyt na nočníku si spojí s hezkým pocitem vítězství.

  • Nezapomínejte na pochvalu

Dítě je potřeba za každý úspěch pochválit. Kromě pochvaly si můžete vymyslet i další odměnu, kterou dítě získá, když „splní úkol“. Bude mít další motivaci.

  • Zkuste jít dítěti příkladem


Může se stát, že se dítěti nočník nebude líbit pouze z toho důvodu, protože vás na nočník chodit nevidí. Pokud dítě projeví zájem a chce zkusit chodit rovnou na záchod, pořiďte sedátko/nástavec na WC nebo rovnou WC sedátko s integrovaným dětským sedátkem.

  • Místo plenky dejte dítěti nepropustné plenkové kalhotky

Citlivé děti odradí čůrat do plínky, když zažijí nepříjemný chlad a vlhkost, které u jednorázové plínky neznají. Na trhu je možné najít velké množství tzv. tréninkových kalhotek, které se snadno oblékají a sundávají, jelikož vypadají skoro jako obyčejné kalhotky, pouze s tím rozdílem, že jsou nepropustné.

  • Na neúspěch upozorněte, ale netrestejte

 
Žádný učený z nebe nespadl. Našim cílem je dítě seznámit s používáním nočníku a ne ho odradit. Proto je dobré dávat si pozor, co říkáme a dítěti nic nevyčítat. Dle psychologů je vhodné vyjádřit svůj pocit smutku z nezdaru a zároveň dát dítěti povzbuzení do budoucna, že příště se to už povede.

  • Občas dejte dítěti důvěru a nechte jej běhat bez plenky

 
Vhodným obdobím tréninku je léto, když je teplo. Dítě je možné nechat pobíhat volně bez plínky a zároveň bez obav z prochlazení.

Mějte na paměti, že v učení na nočník je zapotřebí mít notnou dávku trpělivosti, být důslední a vytrvat! Pokud ale vaše dítě nočník bojkotuje a přes veškeré snahy se počůrává nebo vyžaduje plínku, nezoufejte. Dejte si pauzu a dopřejte dítěti čas. Často se pak stane, že si o nočník řekne samo. Je lepší pár měsíců počkat, než v dítěti vzbudit k nočníku nebo záchodu averzi. A nebojte se, do školy ještě žádné dítě s plínkou nešlo :) Podívejte se na nabídku nočníků a sedátek na wc které najdete v našem internetovém obchodě.

 

Pokračovat můžete třeba článkem Cestování s miminkem a jak si ho zpříjemnit.