8 vyzkoušených triků, jak naučit dítě na nočník

Věk, kdy se má dítě zbavit plenek a začít používat nočník nebo rovnou záchod, je u každého jiný. Přesto je pro většinu rodičů nočník důležité téma a neodpustí si srovnávání s ostatními. Z učení na nočník se stává závod s ostatními maminkami a jejich dětmi, které už plínku nemají. Podstatným momentem, kdy už by dítě mělo na plínky zcela zapomenout, je nástup do mateřské školy, protože tam dítě s plínkou nevezmou. Zde je pár rad, jak dosáhnout kýženého cíle a zachovat si klidnou hlavu. Protože poznámky "Ale, ale, co ta plínka? To můj Honzíček chodí od roku a půl na nočník!" nebo "Vy ještě máte plínky? Kolik vám je?"  nejsou příjemné žádnému rodiči.

  • Začněte s nácvikem až v době, kdy dítě chápe, co se od něj čeká

 
Je nutné si přiznat a smířit se s tím, že každé dítě je jiné, některé dospívá později a značný rozdíl je i mezi holčičkami a chlapečky. Jsou děti, které chápou, co se po nich chce, už v roce a půl, a jiné se zbaví plínek těsně před nástupem do školky ve třech letech. Postupně zkoušejte dítěti navrhovat, jestli nechce zkusit jít na nočník, vyhodnocujte jeho reakce a pokud uvidíte zájem, začněte s učením.

  • Udělejte z chození na nočník zvyk

 
Vytvořte si denní plán, kdy budete dítě dávat na nočník a ten dodržujte. Dítě si následně z pravidelného chození na nočník udělá návyk a přijde mu to samozřejmé. Do denního plánu by měly patřit okamžiky po probuzení a před spaním, nebo po jídle či před procházkou.

  • Udělejte z chození na nočníku hru


Pořiďte si hrací nočník nebo sami dítěti zazpívejte, když se na nočník vyčůrá. Dítě můžete zaujmout také závoděním. Nechte dítě odstartovat běh na nočník/záchod, při kterém bohužel vždy prohrajete. Dítě bude mít veselý zážitek a pobyt na nočníku si spojí s hezkým pocitem vítězství.

  • Nezapomínejte na pochvalu

Dítě je potřeba za každý úspěch pochválit. Kromě pochvaly si můžete vymyslet i další odměnu, kterou dítě získá, když „splní úkol“. Bude mít další motivaci.

  • Zkuste jít dítěti příkladem


Může se stát, že se dítěti nočník nebude líbit pouze z toho důvodu, protože vás na nočník chodit nevidí. Pokud dítě projeví zájem a chce zkusit chodit rovnou na záchod, pořiďte sedátko/nástavec na WC nebo rovnou WC sedátko s integrovaným dětským sedátkem.

  • Místo plenky dejte dítěti nepropustné plenkové kalhotky

Citlivé děti odradí čůrat do plínky, když zažijí nepříjemný chlad a vlhkost, které u jednorázové plínky neznají. Na trhu je možné najít velké množství tzv. tréninkových kalhotek, které se snadno oblékají a sundávají, jelikož vypadají skoro jako obyčejné kalhotky, pouze s tím rozdílem, že jsou nepropustné.

  • Na neúspěch upozorněte, ale netrestejte

 
Žádný učený z nebe nespadl. Našim cílem je dítě seznámit s používáním nočníku a ne ho odradit. Proto je dobré dávat si pozor, co říkáme a dítěti nic nevyčítat. Dle psychologů je vhodné vyjádřit svůj pocit smutku z nezdaru a zároveň dát dítěti povzbuzení do budoucna, že příště se to už povede.

  • Občas dejte dítěti důvěru a nechte jej běhat bez plenky

 
Vhodným obdobím tréninku je léto, když je teplo. Dítě je možné nechat pobíhat volně bez plínky a zároveň bez obav z prochlazení.

Mějte na paměti, že v učení na nočník je zapotřebí mít notnou dávku trpělivosti, být důslední a vytrvat! Pokud ale vaše dítě nočník bojkotuje a přes veškeré snahy se počůrává nebo vyžaduje plínku, nezoufejte. Dejte si pauzu a dopřejte dítěti čas. Často se pak stane, že si o nočník řekne samo. Je lepší pár měsíců počkat, než v dítěti vzbudit k nočníku nebo záchodu averzi. A nebojte se, do školy ještě žádné dítě s plínkou nešlo :) Podívejte se na nabídku nočníků a sedátek na wc které najdete v našem internetovém obchodě.

 

Pokračovat můžete třeba článkem Cestování s miminkem a jak si ho zpříjemnit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení