Cestování s miminkem a jak si ho zpříjemnit

Vydat se na cestu s malým miminkem je často stresující záležitost. Je zapotřebí zvážit různé varianty situací, které mohou během cesty nastat, a pro každou z nich sbalit spoustu věcí, nic nezapomenout a ještě zůstat v klidu, aby z nás miminko nic nevycítilo a nezačalo být nervózní s námi.

car-macro-mini-cooper-35967

Navíc, co se týče cestování, povaha miminka rozděluje rodiny s dětmi do dvou táborů. Jedni si ho užívají a druzí se mu snaží vyhnout velkým obloukem. Do prvního tábora patří rodiny s klidným miminkem, které dlouho spí a líbí se mu nekonečné sezení a pozorování okolí. Druhý tábor zbývá pro rodiny s živými dětmi. Pro ty platí, že první a nejdůležitější věcí, kterou je dobré si na cesty přibalit, je trpělivost. Pokud totiž doma máte neklidné miminko, je logické, že se mu dlouhé cestování nebude líbit. Připravte se na to, snažte se být na svého spolucestovatele milí a chápaví, a pokuste se mu i sobě cestu zpříjemnit. Čím tedy přispět ke zdárnému dosažení cíle?

Vyberte vhodnou autosedačku

Jelikož je na trhu velké množství autosedaček, věnujte pozornost nejen bezpečnosti, ale také pohodlnosti, kterou sedačka poskytuje. U tzv. vajíček pro malá miminka (váhová kategorie 0-13/18kg) doba pokročila a najdou se již typy např. s otáčením i polohováním. K vajíčkům doporučujeme adaptéry, které vám usnadní a urychlí nastupování a vystupování z auta. U sedaček pro batolata a starší děti jsou velkou výhodou polohovatelné sedačky s vysokými podstavci. Polohování poskytne dítěti komfort během spánku a podstavec umožní, aby dítě vidělo z okna ven. Více se o výběru vhodné autosedačky dočtete v článku Jak vybrat správnou autosedačku. Prohlédněte si také naši nabídku autosedaček  v našem internetovém obchodě.

Přizpůsobte čas cesty režimu miminka

Pokud víte, že budete cestovat dlouho, naplánujete si čas odjezdu na dobu, kdy dítě obvykle spí. Většinu cesty prospí a vy ho budete muset zabavit jen po zbytek cesty.

Při delší cestě nezapomínejte na přestávky

Zpravidla je nutné ke každé delší cestě připočítat čas na přestávky. Ať už to bude na přebalení, na kojení či jídlo, nebo jen tak na protažení a odreagování miminka od upoutání v sedačce. Nepočítejte tedy, že vám bude cesta trvat pouze tolik, co ukáže navigace. Vyjeďte dřív, ať nejste zbytečně nervózní, že už jste měli být v cíli a „nevěsta už určitě řekla své ANO“. Na každé dvě hodiny cesty počítejte s přestávkou minimálně čtvrt hodiny.

Pořiďte hračky a jiné rozptýlení do auta

Buďte vybaveni oblíbenými hračkami, knížkami, písničkami… Každé dítě je jiné a na každé platí něco jiného. Až budete v koncích a nebude na miminko zabírat už vůbec nic, dejte si přestávku. Uvítá ji jistě celá posádka vozidla.

Necestujte sami

Je velký rozdíl, zda cestujete sami nebo s někým dalším. Pokud jste v autě sami, dítě nespí a navíc začíná být neklidné, je to pro řidiče velmi rušivý element. Je-li to možné, vezměte s sebou na cestu vždy někoho dalšího, kdo dítě zabaví a vy se budete moci plně věnovat řízení.

 
Přečtěte si také Jak přežít nejen cestování, ale celou mateřskou!