Jak se vyhnout chybám při výběru jména pro miminko

Věříte, že jméno může být natolik důležité, že může ovlivnit celý život a osud člověka? Ať je to jakkoli, jedno je jisté. Výběr jména pro miminko byste neměli podcenit a vaše rozhodnutí pořádně promyslet. Řídit se vlastním vkusem, citem, ale také rozumem. Věnujte volbě jména dostatek času. Věřte, že vám vaše děti jednou poděkují. Pokud vám chybí inspirace, vyzkoušejte pomocníka pro výběr jména. Přečtěte se také, čím se při vybírání řídit a jak se vyvarovat chyb.


Jméno se musí hodit k příjmení

Chybou je při výběru jména nebrat ohled na příjmení. Jméno by s příjmením nemělo vytvořit komické spojení nebo těžko vyslovitelný jazykolam. K českému příjmení vybírejte české jméno, k anglickému anglické. Pokud máte dlouhé příjmení, doplňte ho krátkým křestním jménem a naopak.

Prostudujte si statistiky

Určitě stojí za to zapátrat a vyhledat si tzv. hitparádu jmen. Tedy hlavně v případě, pokud nechcete, aby se vaše dítě jmenovalo stejně, jako další tři děti ve školce. Zjistěte, jestli vaše vybrané jméno není právě v kurzu a vyhněte se módní vlně. K dlouhodobě nejoblíbenějším patří jména Jakub, Eliška, Jan, Tereza, Adam, Adéla nebo Matyáš. Statistiky oblíbenosti jmen si můžete prohlédnout přímo na stránkách ČSÚ.

Nepřehánějte to s originalitou

Chcete se odlišit, vybrali jste jméno, které je neobvyklé a nikdo jiný ho nemá? V kalendáři ho samozřejmě nenajdete, což ještě není překážkou. Raději se však předem poptejte na matrice a ujistěte se, zda vaše jméno schválí. Pro volbu jména jsou určitá zákonná pravidla, která nesmíte překročit. Se jmény typu Karkulka, Jablko nebo Letní bouře se můžete rozloučit rovnou.

Pozor na zrádnost zdrobnělin a zkrácených tvarů

Vybrali jste pro dceru vznešené jméno Patricie? Přemýšlejte nad zdrobnělinami a zkrácenými tvary jména, které se při oslovování používají nejčastěji. Paťka, Páťa - to už moc ušlechtile nezní.

Poslouchejte názory okolí, ale dejte hlavně na vlastní vkus

"Neměla jsem se dát zviklat rodinou. Dodnes lituji, že jsem syna nepojmenovala Bruno." říká Katka. Příbuzní a přátele vám mohou ohledně výběru jména dobře poradit, ale vždy se nakonec řiďte vlastním vkusem a citem.    

 
Dále si můžete přečíst náš článek Přebalování s látkovými plenami? Snadnější, než se zdá!