Přebalování s látkovými plenami? Snadnější, než se zdá.

Když se řekne látkové pleny, představíte si hodiny práce a námahy s praním, vyvařováním, žehlením a skládáním? Toto vše s plenami zažívaly naše maminky a babičky. Dnešní látkové pleny jsou jiné. Moderní. Prát se sice musí, ale práce je s nimi o poznání méně, protože je není potřeba žehlit. Přebalování je s nimi snadné, skoro stejně jako s jednorázovými plenami.

látkové pleny
Proč používat látkové pleny?

Důvodů je více a u každé maminky převáží jiný. Jako první můžeme zmínit zdraví miminka. Látkové plenky jsou prodyšné a nedochází k přehřívání pohlavních orgánů a nevznikají opruzeniny. Plenky jsou vyrobeny pouze z bavlny nebo bambusu, oproti jednorázovým plenám, které obsahují umělé látky a gely.

Dalším důležitým důvodem, proč látkové plenky používat, je ohleduplnost k životnímu prostředí. Při používání jednorázovek vyprodukuje vaše miminko až tunu nerozložitelného odpadu. S látkovými plenkami je odpad zanedbatelný. Zvýší se jen spotřeba vody na praní, ale při srovnání se spotřebou vody při výrobě jednorázovek je ekologická zátěž stále mnohem menší.

A posledním, ale ne méně důležitým hlediskem jsou finance. Přebalování s látkovými plenkami vyjde až o polovinu levněji než s plenkami jednorázovými. A to už není zanedbatelné.

Co jsou to moderní látkové plenky a jaké typy známe?

Látkové pleny jsou mezi maminkami velmi oblíbené a tomu se přizpůsobuje i nabídka výrobců. Typů plenek a dostupný sortiment je široký, což je dobře, protože si každá maminka vybere takové plenky, které nejvíce vyhovují jí i jejímu dítěti.

Základní a nejlevnější variantou jsou klasické čtvercové pleny. Budete se divit, ale těší se stále velké oblibě, nejen díky jejich nízké ceně, ale i rychlosti schnutí a dostačující savosti. Na tyto pleny je potřeba použít ještě nepromokavé, avšak prodyšné, svrchní kalhotky, které zabrání prosáknutí vlhkosti z plenky.

Dražší plenky, které však nabízejí velmi rychlé a snadné přebalení, jsou kalhotkové plenky "vše v jednom", tzv. AIO. Obsahují jak savou vrstvu z bambusu nebo bavlny, tak prodyšnou nepromokavou vrstvu.

Savost plenek zvyšují vkládací pleny. Vkládají se do plenky a zajistí její delší výdrž.

Zajímavou možností jsou vícevrstvé pleny. Jejich použití je univerzální a savost velmi vysoká. Po složení vznikne plenka tvořená osmi vrstvami savého bambusového froté.

Velkým pomocníkem jsou separační plenky. Vkládají se do plenky, odvádějí vlhkost od pokožky a chrání plenku před velkým znečištěním.

Jak na praní a sušení plenek?

Použité pleny skladujeme v kýblu. Pokakané plenky před uložením očistíme. Pereme nejlépe jednou za tři dny, abychom měli dostatečně zaplněnou pračku. Pro hygienické praní stačí teplota 60 °C. Po vyprání plenky pověsíme a necháme přirozeně uschnout. Nikdy je nesušíme na topení. Plenky je možné sušit i v sušičce, a to na nejnižší program cool.

Kolik plen pořídit?   

Jednoduše si spočítáme, kolik plen budeme potřebovat za den. Prát budeme, jak už jsme si řekli, jednou za tři dny. Dále musíme počítat s jedním dnem pro sušení plenek (bez sušičky). To znamená, že pokud budeme přebalovat přibližně šest krát denně a tento počet plenek vynásobíme čtyřmi (3 + 1 den na sušení), dostaneme číslo 24. Budeme tedy potřebovat 24 kusů plen.

Zkušenosti maminky Zuzany

"Do látkových plenek jsem se zamilovala už před narozením prvního syna. Líbily se mi barevné vzory i příjemné materiály. První měsíce jsem trochu tápala a váhala, zda jsem se rozhodla dobře, ale pak jsem se s plenkami sžila a nedám na ně dopustit. Ušetřily nám spoustu peněz. Druhý syn nosí látkové pleny také, a pokud bych měla mít třetí dítě, hádejte, co by mělo na zadečku?"

Teď už víte vše potřebné. Prohlédněte si naši nabídku látkových plen  a začněte sestavovat svou plenkovou výbavičku.

Dále by vás mohl zajímat článek Jak přichystat postýlku pro miminko.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit