Porod aneb jak to probíhá v porodnici

Mnoha ženám znepříjemňuje těhotenství jedna věc, a tou je myšlenka na porod. S porodem mají spojené obavy z pobytu v porodnici, jako by se měly vydat do neznáma a neví, co je čeká. Zde existuje jediná rada - seznámit se s nepřítelem, v našem případě s porodnicí. Každou porodnici můžete navštívit, ať už individuálně nebo ve dnech otevřených dveří, které porodnice pravidelně pořádají. Seznámíte se s prostory porodních sálů, můžete se zeptat na vše, co vás zajímá, získáte tak větší jistotu a porodnice už pro vás nebude jen prázdným pojmem.

Určitě je dobré předem se seznámit s celým porodnickým procesem. Každá porodnice má svůj zaběhnutý systém a způsob práce. Už před porodem máte šanci trochu poodhalit, jak to ve vaší porodnici chodí. Pokud váš gynekolog neprovádí elektronický záznam činnosti srdíčka vašeho dítěte neboli monitor, budete na toto vyšetření pravidelně docházet do vaší porodnice. Tam budete mít možnost zahlédnout rodičky, na které to už, jak se říká, přišlo a sledovat, jak to po příjezdu k porodu chodí.

Odtekla vám plodová voda nebo máte pravidelné kontrakce? Je čas vyrazit. Nezapomeňte na připravenou tašku (co vše zabalit najdete v článku Seznam věcí do porodnice). Co se tedy bude dít po vašem příchodu na porodní oddělení?

  • Porodní asistentka vás napojí na monitor pro kontrolu srdečních funkcí miminka.
  • Lékař pomocí vaginálního vyšetření zhodnotí připravenost porodních cest.
  • Porodní asistentka s vámi sepíše příjmovou dokumentaci, tzv. porodopis (údaje o současném těhotenství, minulých těhotenstvích a sestaví rodinnou anamnézu).
  • Porodní asistentka vám změří krevní tlak.
  • Pokud vše probíhá dobře a porod se blíží, porodní asistentka vás odvede i s vaším doprovodem na předporodní pokoj, kde strávíte zbytek první doby porodní. V některých porodnících probíhá první doba porodní i samotný porod na jednom stejném pokoji.
  • Porodní asistentka vás chodí pravidelně kontrolovat a vaginálně zjišťuje, jak porod postupuje. Provádí monitorování srdeční činnosti miminka. Nabídne vám klystýr a také možnost využít prostředky k tišení bolesti.
  • Na konci první doby porodní se přesunete na porodní pokoj.
  • Samotný porod vede porodní asistentka, která radí s dýcháním, polohou a tlačením. Lékař je přítomen, ale jen dohlíží. Zasahuje v případě komplikací.
  • Miminko je na světě! A teď nastává chvíle, ve které se porodnice liší nejvíce. V některých porodnicích položí miminko hned na hruď matky, v jiných ho nejdříve prohlédnou a zabalí, až pak položí. Po chvíli ho opět odeberou, otřou, zváží a změří, popíšou jménem a označí číslem. V tomto čase zároveň dochází k porodu placenty, tzv. třetí době porodní.
  • Vše máte zdárně za sebou, ale ještě je tady čtvrtá doba porodní, která trvá dvě hodiny, a po tento čas musíte ležet. Lékař vám ošetří případná poporodní poranění. A opět jsou tady rozdíly v porodnicích. Některé automaticky nechávají celou dobu porodní dítě u novopečené maminky a nenaruší vzácné chvíle prvního sblížení a pokusu o přiložení k prsu. Jiné porodnice miminko odvezou na novorozenecké oddělení, kde si ho vyzvednete. Zeptejte se v porodnici předem na jejich postup a řekněte jim, jaká je vaše představa, ať se neochudíte o první společné chvíle s miminkem, tzv. bonding.
  • Teď už vás čeká přesun na poporodní oddělení. Od této chvíle už budete jen vy a vaše miminko.

 

Přejeme vám, aby pro vás byl váš porod a pobyt v porodnici příjemnou vzpomínkou a krásným začátkem vaší nové životní etapy s názvem mateřství.

 
Kam dál? Třeba na článek Miminko ve své postýlce nebo v posteli rodičů.