4 zaručené tipy, jak přežít mateřskou

Přiznejme si to, období mateřské dovolené není vždy jen procházkou růžovým sadem a nejšťastnějším obdobím v životě ženy. Zůstat doma s dítětem znamená pro většinu žen velký životní obrat, vypadnutí z pracovního procesu a změnu životního stylu. Často může přijít rozčarování, protože mateřská dovolená není tak pohodová, jak se čekalo. 

mateřská dovolená

Není to jen čas mazlení a her s usměvavým dítětem, ale objevují se nenadálé potíže a starosti s kojením, péčí o dítě a výchova vám dává také zabrat. Dny plynou jeden za druhým a může na vás padnout tíha stereotypu. Pak už je jen krůček k tomu sklouznout k apatii a lehké depresi. Aby vaše mateřská byla příjemným obdobím, na které budete jednou s radostí vzpomínat, držte se těchto vyzkoušených rad.

Myslete na sebe

Děti, a zejména malá miminka, vyžadují hodně péče a vašeho času. Snadno se vám stane, že zapomenete na své potřeby a všechen čas věnujete dítěti. Tento přístup vše pro dítě“ se vám ale nemusí vyplatit. Dítě zde není proto, aby bylo středem vašeho vesmíru. Máte vytvořit fungující tým, ve kterém bude dobře oběma. Dlouhodobé odsouvání vlastních zájmů vede k vyčerpání, psychické nepohodě, a dokonce až k pocitu vyhoření. Ani pro dítě není prospěšné, pokud se nenaučí, že i ostatní lidé mají své potřeby. Proto nezapomínejte na sebe. Dopřávejte si malé radosti, plňte si svá přání a zpříjemněte si mateřskou dovolenou, jak jen to jde.

Vypovídejte se

Sdílená radost je dvojitá radost a sdílená starost je poloviční starost. Povídání vám jedině prospěje. Ať už s kamarádkami, s manželem nebo jen s neznámými maminkami na dětském hřišti. Problémy s dětmi rázem uvidíte v jiném světle a můžete také získat cenné rady a tipy. Proto mluvte, mluvte, mluvte, kdykoli to půjde. Svěřte se s tím, co vás trápí, a nestyďte se za své potíže, i když se můžou jevit jako malicherné.

Neseďte doma

Být celé dny doma mezi čtyřmi stěnami neprospěje hlavně vaší psychice. Proto vyrazte ven, na čerstvý vzduch, mezi lidi. Stačí krátká procházka, ale nebojte se podniknout i delší výlet. S dítětem není problém ani jedno. Dokonce si můžete i zasportovat. Vyplavené endorfiny zvednou vaši náladu na maximum a pohyb zlepší vaši fyzičku a zatočí s kily na víc. Běh nebo kolečkové brusle zvládnete skvěle díky kočárku vhodnému ke sportu, který je pro vyšší rychlost jako stvořený. Více se o sportování s dětmi dočtete v článku Jak skloubit děti a sportování.

Zařiďte si hlídání

I když své dítě nade vše milujete, být někdy bez něj vám jedině prospěje. Pročistíte si hlavu a získáte odstup od každodenních starostí. Do hlídání zapojte manžela, babičky nebo si najměte paní na hlídání. Získaný čas, který budete mít jen sama pro sebe, můžete využít ke svým koníčkům, nákupům nebo relaxaci, přesně podle vašich představ. Hlídání byste si měla domluvit nejlépe pravidelně. Někomu bude stačit na nabrání nových sil 30 minut, někomu tři hodiny. Pokud se setkáte s negativními názory lidí, kteří se vám budou snažit podsunout, že jste špatná matka, nevšímejte si jich. Právě to, že se snažíte udržet se v dobré pohodě, z vás dělá matku dobrou.

Pokud si mateřskou dovolenou právě neužíváte a těšíte se na návrat do práce, netrapte se, nejste jediná. Starat se o dítě dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu není snadné. Vaše dítě může špatně spát, nechce jíst nebo právě prochází obdobím vzdoru. Každý den se dostáváte do situací, ze kterých byste raději utekla. A není se čemu divit. Držte se našich čtyř pravidel, aby vaše mateřská nebyla obdobím trápení, ale opravdovou dovolenou. A nezapomínejte, že čas s dětmi ubíhá až moc rychle. Proto si ho zpříjemněte co nejvíce.


Přečtěte si také náš článek Tipy na knihy pro rodiče - Velká česká kniha o matce a dítěti.