Nejvhodnější věk pro pořízení dítěte? 20, 30 nebo 40?

Jaký je nejlepší čas pro pořízení dítěte? Jednoduchá otázka, těžká odpověď. Pojďme se na toto ožehavé téma podívat rovnou z několika úhlů pohledu – gynekologa, sociologa a psychologa.

pexels-photo-235554

Gynekolog v tom má jasno

Nejvhodnější věk pro početí, úspěšné donošení dítěte a porod bez komplikací je přibližně 25 let.

Mladší ženy nemívají potíže s početím a porodem. Statistiky však uvádějí u žen ve věku 16 až 21 let větší pravděpodobnost předčasného porodu.

S narůstajícím věkem maminek pak přibývá komplikací. Ženy nad 35 let mohou mít problémy s otěhotněním. Častěji se vyskytují komplikace v těhotenství. Ty mívají spojitost s nemocemi přicházejícími s věkem. Ubývá přirozených porodů a přibývá těhotenství, která bývají ukončena císařským řezem. Starší maminky mají větší pravděpodobnost komplikací po porodu.

U dětí starších matek se zvyšuje pravděpodobnost případných vývojových vad.

Toto jsou statistiky a výzkumy. Určitě však znáte ze svého okolí spoustu maminek, které po třicítce nebo krátce před čtyřicítkou přivedly na svět zdravé děti a nesetkaly se s žádnými komplikacemi.

Sociologové se na toto téma dívají jinak

Žen, které své těhotenství odkládají až za třicátý rok svého života, přibývá. Jde většinou o ženy s vyšším vzděláním a širšími možnostmi uplatnění, pro které je těžké svůj profesní růst na několik let zastavit.  

Dalším důvodem pro odklad mateřství je touha užívat si života. Mladí lidé se nechtějí vázat u dětí. Chtějí se bavit, cestovat, studovat v zahraničí. Děti pro ně představují překážku.

S rozšířením konzumního způsobu života, roste také potřeba sociálního a finančního zajištění rodiny. Lidé dnes rodičovství pečlivěji plánují. Chtějí mít vlastní byt či dům, určité příjmy a úspory, a připravit se na období snížení příjmů a zvýšení výdajů.

„Při rozhodování, kdy bude nejlepší čas založit rodinu, jsme se s partnerem domluvili, že si nejdříve zařídíme bydlení, užijeme si volnosti a svobody a až potom si pořídíme potomky,“ říká maminka Hanka. „Tohoto rozhodnutí nelituji. První dítě jsem přivedla na svět v 28 letech a druhé v 32. Obě těhotenství byly bez komplikací a obě děti jsou zdravé. Na děti jsem se těšila a měla jsem pocit, že je ten pravý čas, aby přišly do našeho života,“ dodává.

K tomuto tématu se vyjadřují i psychologové

Poukazují na odlišnosti vztahu mladších a starších matek k mateřství a výchově dětí.

Starší maminky prý mívají sklony být více úzkostlivé. Naproti tomu si své mateřství více užívají. Dětem se věnují naplno. Vzdělávají se, hledají nejlepší možnosti v oblasti péče o dítě i jeho rozvoje. Sociální a finanční jistota jim umožňuje soustředit se více na potřeby své i dětí, bývají v mateřství spokojenější.

Jako problém někteří psychologové vidí přibývající počet jedináčků. A to i takzvaných „falešných jedináčků“. Tedy dětí, které mají větší věkový odstup od starších sourozenců.

Existuje jednoznačně správná odpověď?

Může vám tedy někdo dát správnou odpověď? Ano. Jste to vy sami. Informace od odborníků už máte. Mohou se stát jistým vodítkem při rozhodování. Můžete se také ptát ostatních, číst diskuse a příběhy jiných. Jediný, kdo vám však může dát tu správnou odpověď, jste vy sami. Poslechněte svou intuici, své srdce. V dnešním světě plném návodů, statistik a odborných názorů zapomínáme často na vlastní touhy, přání a potřeby. Zkuste vypnout počítač, mobil i televizi. Odložte všechny chytré knihy a zeptejte se sami sebe: Je teď ten pravý čas mít dítě?


Kam dál? Přečtěte si článek 10 tipů jak vybrat kočárek.