Poporodní deprese a jak se s ní poprat

Už pár dní jste maminkou. Máte krásné zdravé miminko, na které jste se velmi těšila. Možná jste léta nemohla otěhotnět a je to vymodlené dítě. Přesto se potýkáte s pocity, jako jsou rozčarování, zklamání, úzkost, plačtivost, podrážděnost, lítostivost, únava až vyčerpanost.  

poporodní deprese

Tento stav psychologové nazývají poporodní blues nebo také baby blues. Objevuje se většinou 2. – 4. den po porodu a trvá několik dní. Postihuje 50 – 75 % maminek a většinou do týdne odezní. Maminka v tomto období potřebuje pochopení a pomoc okolí a dostatek odpočinku. Pokud tento stav trvá déle než dva týdny, může se z něj vyvinout poporodní deprese.

Ta je mnohem větším problémem, který postihuje až 25 % maminek. Jedná se o závažný stav, kdy matka trpí prudkými výkyvy nálad. Pocity štěstí a euforie střídají hluboké deprese. Tento stav se objevuje okolo 3. - 4. týdne po porodu a může trvat až do osmého měsíce věku dítěte.

Příznaky poporodní deprese jsou smutek, plačtivost, lítostivost, podráždění, zklamání, nespavost, únava, vyčerpanost.  Při závažnějších psychických stavech se ženy chovají velmi podivně. Nemají radost z dítěte, nechtějí se o ně starat nebo naopak trpí přílišným strachem o jeho zdraví. Mívají zrakové a sluchové halucinace. V těch nejzávažnějších případech mohou mít sklony k sebevraždám.

Poporodní depresi od baby blues či pouhé vyčerpanosti poznáte podle toho, že smutek a negativní pocity trvají déle než dva týdny. Pocity jsou opravdu hluboké, smutek je melancholický nebo až úzkostný. Objevuje se náhle nebo se pozvolna stupňuje. Velmi nebezpečným stavem, ohrožujícím život matky i dítěte je poporodní (laktační) psychóza.

Jak se poprat s baby blues nebo poporodní depresí?

  • Hodně spěte – v tuto chvíli jste na prvním místě vy a vaše dítě. Neumyté nádobí nebo nevyžehlené prádlo může počkat. Spěte kdykoliv je to možné. Jen tak se dokážete dobře starat o své dítě.
  • Řekněte si o pomoc – pokud můžete, využijte pomoci rodiny a blízkých. Nemusíte vše zvládat sama. Babičky nebo tatínek jistě rády vypomůžou a povozí vnoučátko v kočárku nebo se postarají o staršího sourozence, abyste si mohla odpočinout.
  • Mluvte o svých pocitech – není dobré se za pocity stydět. V tomto případě je velmi pravdivé přísloví: „Sdílená radost dvojnásobná radost. Sdílený smutek, poloviční smutek.
  • Stýkejte se s jinými maminkami – vzájemně budete sdílet nejen radosti, ale i problémy. Zjistíte, že nejste sama, kdo trpí podobnými stavy. Můžete se navzájem podporovat.
  • Choďte co nejvíce ven – pohyb na čerstvém vzduchu velmi svědčí nejen miminkům, ale i maminkám.
  • Buďte na sebe hodná – maminky jsou na sebe často velmi tvrdé. Mají pocit, že je třeba být dokonalá za všech okolností. Při honbě za domnělou dokonalostí si na sebe kladou příliš velké nároky a pod tíhou úkolů se brzy hroutí.

 

Pokud trpíte závažnější formou poporodní deprese, vyhledejte odbornou pomoc.

 
Dále si přečtěte článek 5 tipů pro snadné koupání miminka.